دسترسی سریع

یونیت هیتر - یونیت هیتر چیست

یونیت هیتر Unit heater دستگاهی جهت گرمایش محیط های بزرگ و صنعتی همچون سالن های صنعتی، سالن های ورزشی بزرگ، سوله ها و کارگاه های صنعتی کاربرد دارد که دارای یک کویل گرمایشی (آب گرم و یا بخار آب گرم و در برخی موارد برقی) می باشد. یونیت هیتر ها در صنعت ما به راحتی نصب می شوند و هر گونه نیاز را برآورده می کنند. یونیت هیتر از یک طراحی جمع و جور برخورددار هستند، که در هر طراحی حداقلی متناسب است. قابلیت منطقه بندی یونیت هیتری با هدایت گرما به مکان مورد نیاز، در مصرف انرژی صرفه جویی کند. طیف گسترده ای از طرح های کم مصرف و جذاب از نظر زیبایی، اندازه ها و انواع مختلفی را برای انتخاب ارائه می دهد در حالی که طراحی با دوام و با ظاهر زیبا ارائه می شود.

یونیت هیتر ها تشکیل شده از لوله های پره داری (کویل) که به صورت مارپیچ در یک جعبه فلزی در چند ردیف قرار گرفته اند و یک فن که در پشت لوله های کویل جاسازی شده است. این دستگاه معمولاً هوای گرمی که تامین می کند توسط آب گرم و یا بخار تولیدی بویلر در موتور خانه تأمین می‌شود، در واقع این روش هم یکی از مشتقات حرارت مرکزی می‌باشد ولی به جای سیرکولاسیون آب به داخل رادیاتورها و یا فن کویل ها درون کویل دستگاه انجام می‌شود. 

 یونیت هیتر دارای دمپر دستی و یا اتوماتیک بوده که بوسیله آنها جریان و جهت جریان باد گرم را میتوان کنترل نمود. همچنین فن در یونیت هیتر ها می تواند از نوع آکسیال و یا سانتریفیوژ باشد. جهت انتخاب یونیت هیتر مناسب فضای خود نیاز به محاسبه بار حرارتی محیط می باشد. ابعاد بدنه و فن یونیت هیتر ها نیز می تواند متغیر باشدانواع یونیت هیتر:شامل دیواری،سقفی وزمینی می باشدکه درپروژه هایی که دارای موتورخانه مرکزی (آب گرم یابخار)باشندمورداستفاده قرارمی گیرد؛البته به استثناءیونیت هیترهای برقی که بدون دارابودن سیستم گرمایش مرکزی نیزقابل استفاده می باشد.


انواع مختلف یونیت هیتر ها

یونیت هیتر ها بر اساس مشخصه های نوع واسطه، نوع پروانه، ترکیب قرار گرفتن قطعات و محل نصب به چهار دسته تقسیم بندی می شود.

1. انواع یونیت هیتر ها از لحاظ واسطه و انرژی حرارتی

در این طبقه بندی یونیت هیتر ها به انواع آبی ، بخار و برقی تقسیم بندی می شوند.

یونیت هیتر صنعتی 

  • یونیت هیتر برقی

یونیت هیتر برقی با ظرفیت حرارتی 50kw تا 1kw و ظرفیت هوادهی 5000 CFM الی 1000 CFM قابل استفاده در فروشگاه ها، رستوران ها، ادارات، مدارس و مقاصد صنعتی نصب موتور های 900 یا 1400 دور جهت دستیابی به ظرفیت های مختلف هوادهی دارای دمپر های مناسب جهت هدایت هوا گرم تولیدی می باشد.

یونیت هیتر های آب گرم

یونیت هیتر آب گرم با ظرفیت حرارتی 26000 BTU/H الی 42000 BTU/H و با میزان ظرفیت هوادهی 1300CFM  الی 4000 CFM قابل استفاده در فروشگاه ها، رستوران ها، ادارات، مدارس و مقاصد صنعتی رنج گسترده بار حرارتی در تیپ استاندارد از لوله های 8/3 اینچ مسی و در مدل ظرفیت بالا از لوله های 2/1 اینچ فولادی استفاده می شود. نصب موتور های 900 یا 1400 دور جهت دستیابی به ظرفیت های مختلف دارای دمپر های مناسب جهت هدایت هوا می شود.

  • یونیت هیتر صنعتی

جهت استفاده در تعمیرگاه های بزرگ، کارخانه ها و کارگاه های صنعتی و ... بسیار مناسب می باشد.یونیت هیتر صنعتی( بخار آب ) با ظرفیت حرارتی 62000 CFM الی 450000 CFM  و با میزان ظرفیت هوادهی 1300 CFM الی 4000 CFM با قابلیت کارکرد با آب گرم و بخار کویل یونیت هیتر بخار تولیدی شرکت ایران هیتر از کویل فولادی مانسمان با سایز 4/1 اینچ به صورت دو ردیفه استفاده می شود که به وسیله فین پرس، فین آلومینیومی در اطراف لوله های کویل قرار میگیرد و به وسیله دستگاه اکسپندر روی لوله های محکم می گردد.

ضخامت لوله های فولادی در ساخت کویل بخار 5/1 میلی متر سایز 2/1 و 1 اینچ و ضخامت لوله های مسی در ساخت یونیت هیتر بخار برابر با 1 میلی متر می باشند که از سایز 5/8 اینچ انتخاب می گردند.تمامی فین های یونیت هیتر بخار از نوع فین تخت آلومینومی می باشند.

2. انواع یونیت هیتر از لحاظ پروانه

در این طبقه بندی یونیت هیترها به انواع آکسیال یا فن ملخی و سانتریفیوژ تقسیم بندی می شوند.

یونیت هیتر فن آکسیال یا پروانه ملخی

هیتر ها از نوع سانترفیوژ می توانند به صورت دمشی روی کویل یا مکشی از روی کویل تعبیه و ساخته شود. اما از نوع پروانه ای ملخی یا همان آکسیال معمولا به صورت دمشی روی کویل یا کوره تعبیه و تولید میگردد. از یونیت هیتر با فن سانترفیوژ معمولا برای فضا هایی استفاده می شود که نیاز به کانال کشی دارندو یا هوای گردشی در یونیت هیتر نیاز به فیلتر شدن دارند.

یونیت هیتر آکسیال یا فن ملخی در دو نوع تولید می شوند

  1. افقی با نصب برروی دیوار
  2.  عمودی با نصب زیر سقف

نوع افقی آن برای فضاهایی است که ارتفاع سقف زیاد نیست. اما نوع عمودی با نصب زیر سقف برای مکان هایی است که ارتفاع سقف زیاد است و گرماباید به سمت پایین هدایت شود.

قیمت یونیت هیتر گلخانه ای 

ظرفیت نوع یونیت هیتر آب گرم با پروانه آکسیال از 25000 BTU تا 300000 BTU/h

ظرفیت نوع یونیت هیتر بخار با پروانه بخار با پروانه آکسیال از 38.000 BTU تا 520000 BTU/h

ظرفیت نوع یونیت هیتر آب گرم با پروانه سانترفیوژ از 199.000 BTU تا 1800000 BTU/h

ظرفیت نوع یونیت هیتر بخار با پروانه سانترفیوژ از 221000 BTU تا    2000000 BTU/h قابل تولید و عرضه می باشد.

3. انواع یونیت هیتر از لحاظ قطعات

در این نوع یونیت هیتر ها به نوع مکنده ( که به وسیله پروانه از روی کویل مکیده می شود) و نوع دمنده ( که در آن هوا به وسیله فن به روی کویل دمیده می شود) تقسیم بندی می گردد.

4. انواع یونیت هیتر از لحاظ محل نصب

در این نوع یونیت هیترها به انواع سقفی آویزی و زمینی دسته بندی می شونددر نوع سقفی آویزی جریان هوا می تواند افقی یا عمودی باشد و در نوع زمینی دستگاه بروی زمین نصب می شوندو هوا به وسیله هودایت کننده هایی به سمت و محل مورد نظر هدایت می شود.

یونیت هیتر زمینی

یونیت هیتر سقفی

یونیت هیتر ایستاده 

یونیت هیتر افقی 


اجزای داخلی یونیت هیتر

بدنه :

بدنه محفظه ای که کویل و پروانه در داخل آن و پره های جهت دهنده بر روی آن نصب شده است . بدنه یونیت هیتر ها از بهترین فولاد در زمینه تولید لوازم خانگی (ST14) و با استفاده از قالب های و فیکسچر های مخصوص ساخت می شود. قطعات بدنه دستگاه در یک خط اتوماتیک پس از عبور از مسیر چربی زدایی، فسفاتیگ و آب کشی از داخل کوره خشک کن رد شده و خشک می گرددو سپس یا زرین ملامینه الکیدی ( رنگ پودری) بصورت الکترواستاتیک پوشیده شده و در داخل کوره 200 درجه پخت می شود. جهت جلوگیری از انتقال ازتعاشات از الکتروفن به پوسته و بدنه و به حداقل رساندن ارتعاش دستگاه، ساپورت جداگانه ای جهت نصب الکتروموتور در نظر گرفته شده است که باعث بدون ارتعاش بودن یونیت هیتر می گردد.

کویل :

کویل با لوله های پره دار که داخل آن آب گرم ، داغ یا بخار به عنوان حامل انرژی حرارتی جریان دارد، برحسب نوع هیتر ممکن است کویل صاف، مکعبی شکل، گرد یا دایره ای باشد. کویل یونیت هیتر آبگرم از لوله مسی به قطر 8/5 اینچ و با ضخامت جداره 0.635 mm و فین مصرفی از نوع تخت (Fin Plate) آلومینیومی و با تراکم 12 فین در هر اینچ ساخته می شود. فین ها در دستگاه فین پرس تمام اتوماتیک تهیه شده و Hair pin های مسی در دستگاه لوله خم کن C.N.C تهیه گردیده و اتصال لوله های مسی به فین های آلومینیومی در دستگاه اکسپندر عمودی NC انجام می گیرد. کویل در یونیت هیتر های بخار از لوله مسی به قطر 8/5 اینچ و با ضخامت جداره 1 mm و یا لوله کربن استیل بدون درز دار 8/5 اینچ با ضخامت جداره 1.5 mm از متریال ASTM-A-179 و فین تخت (Fin Plate) آلومینیومی ساخته می شود.

ضمنا با توجه به سطح حرارتی پایین و اتصال ناقص لوله های فین دار اسپیرال از آنها به هیچ وجه در ساخت کویل های یونیت هیتر استفاده  نمی شود.کویل های آبگرم پس از ساخت تحت فشار 10 بار و کویل های تخت فشار 30 بار تست هیدرولیکی می شوند.

لازم به توضیح است به غیر از مدل 200 که دارای کویل سه دریفه است بقیه مدل ها دارای کویل دو ردیفه می باشند.

الکتروموتور:

الکتروموتور های مصرفی در یونیت اکثر دو دور تک فاز (900 و 1400 دور در دقیقه ) ساخت کارخانه موتوژن می باشد که از کیفیت بالایی برخورددار است . ولی برحسب سفارش از الکتروموتور های ضد انفجار ( در محیط هایی که احتمال وجود گازهای قابل وجود دارد) استفاده می شود.

پروانه:

پروانه یا فن که وسیله عبور دادن هوا از کویل و به جریان انداختن هوا در داخل فضای گرم شونده را بر عهده دارد،این فن برحسب ظرفیت و فشار هوادهی ممکن است از نوع ملخی یا سانترفیوژ باشند. پره های پروانه بکار رفته آلومینیومی در یونیت هیتر به ضخامت 1.5mm و نافی (HBU) از ورق فولادی به ضخامت 2.5 mm می باشد. پروانه از نظر استاتیکی و دینامی کاملا بالانس می گردد ضمنا پروانه طوری طراحی شده است که مصرف برق آن فوق العاده پایین می باشد.

 دمپر :

یونیت هیتر دارای دمپر های قابل تنظیم با پروفایل مخصوص فولادی بوده که می توان آنها را طوری تنظیم نمود که بتوان هوای گرم را به محل مورد نیاز هدایت نمود. در محل هایی که نیاز به پرتاب بالا وجود دارد از دمپر های مخصوص و با اهرم های قابل تنظیم می توان استفاده نمود که می تواند پرتاب را حتی دو برابر پرتاب دمپر های معمولی رسانیده و راندمان حرارتی یونیت هیتر ها را بالا برد که این نوع دمپر بر حسب سفارش برروی یونیت قرار داده می شود.


مزایا دستگاه های یونیت هیتر

  • یونیت هیتر نه تنها گرمای مطبوعی و دلنشینی را تولید میکند بلکه میتواند فضای های بزرگ را خیلی زود گرم نماید.
  • برخی اماکن همپون کارخانه ها یا سالن های ورزشی میتوان از بخار و آب گرمی که این دستگاه تولید می کند، در بخش های مختلف استفاده کرد.
  • نصب ساده و نگهداری و تعمیر ساده و آسان 

کاربرد یونیت هیتر ها 

یونیت هیتر که معادل فارسی آن واحد گرم کننده می باشد، یک نوع دستگاه گرم کننده است که از آن برای گرم کردن مکان هایی بزرگ سرپوشیده همچون سالن ها، کارگاه ها، کارخانه ها، پاساژ ها و ... استفاده می شود.

مشخصات فنی یونیت هیتر

یونیت هیتر ها به  طور خاص برای گرم کردن فضا های بزرگ، سریع و کارآمد طراحی شده است. سیستم ویژه شرکت ایران هیتر طراحی شده است. سیستم ویژه ایران هیتر طراحی شده هوای محیط را با هوای برگشتی مخلوط کرده و توزیع هوای بسیار بهتری را امکان پذیر می کند. یونیت هیتر در اندازه ها و پیکربندی های مختلف موجود است، از انبار ها گرفته تا امکانات ورزشی و نمایشگاهی ها کاملا برای هر پروژه ای است.

یونیت هیتر به صورت استاندارد مجهز به سیستم منحصر به فرد شرکت ایران هیتر هستند. این سیستم دمای هوای برگشتی را کاهش می دهد بدون اینکه ظرفیت را به خطر بیندازد که باعث ایجاد پیشرفت قابل توجهی در پرتاب عمودی و افقی می شود در حالی که طبقه بندی را کاهش می دهد. این سیستم توزیع بهتر دما را تهسیل می کند، که باعث می شود زمان های عملیاتی کوتاه تر وجود داشته باشد و در نتیجه باعث صرفه جویی در انرژی می شود.

گرمایش/ سرمایش : گرم کردن 

تثبیت موقعیت : سقف

ظرفیت گرمایشی : Up to 268,8 MBH

Up to 4795 : CFM

انتخاب یونیت هیتر

براساس ظرفیت حرارتی معادل به دست آمده در گام دوم،از جدول شرکت سازنده استفاده و یونیت هیتر مورد نظر را انتخاب میکنیم،لازم به ذکر است که با انتخاب یونیت هیتر،بقیه مشخصات اسمی آن از جمله نرخ جریان هوای اسمی،نرخ جریان آبگرم اسمی،ظرفیت حرارتی اسمی،افت فشار آب،توان و وزن دستگاه مشخص می شود . که بقیه پرارمتر ای مانند نرج جریان هوای واقعی،دمای هوای خروجی از یونیت هیتر،نرخ جریان آبگرم واقعی و افت فشار آب داخیل کویل محاسبه شود.

در هنگام محاسبه ظرفیت یونیت هیتر به موارد زیر توجه نمایید :

1.یونیت هیتر یا واحد گرمایش در چند مدل دیواری و سقفی و زمینه ایستاده تولید می شود که معمولا پرفروش ترین مدل نوع دیواری است.

2.ظرفیت بدست امده در این بخش مربوطه به کل بار گرمایی فضا ایت اذا با توجه به محدودین ظرفیت یونیت هیتر باید در محیط بزرگ از تعداد چند دستگاه استفاده کرد.

3. دب تقریبی آبگرم در این بخش به ازای اختلاف دمای 20 درجه فار نهایت است.

4.دبی هوای گرم به ازای اختلاف دمای 40 درجه فار نهایت است.

5. دبی تقریبی بخار فشار ضغیف به ازای فشا 2 بار می باشد.

محصولات مرتبط

نصب یونیت هیتر

قیمت یونیت هیتر صنعتی فن دار

یونیت هیتر برقی